Plánovaná rekonštrukcia ulice Kúty sa naďalej odsúva. Mesto Prešov narazilo na nečakané obštrukcie zo strany niektorých obyvateľov lokality. Havarijný stav tamojšej cestnej komunikácie sa však týka všetkých jej obyvateľov a prináša so sebou značný diskomfort. „Rekonštrukcia a odvodnenie cestnej komunikácie na ulici Kúty je jednou z investičných priorít mesta Prešov pre rok 2021. Niektorí majitelia pozemkov v tejto lokalite však odmietajú zriadenie vecného bremena na tie časti, ktoré zasahujú do cesty. Za svoje parcely žiadajú neprimerane vysokú cenu, čím môžu zablokovať celú rekonštrukciu.“ Uviedol Mgr. Vladimír Tomek, hovorca mesta Prešov.

Daždivé dni komplikujú priechodnosť komunikácie nakoľko na danom úseku nie je vybudovaná zrážková kanalizácia. 37 vlastníkov pozemkov v lokalite aktívne spolupracuje s mestom Prešov. 9 dotknutí majitelia pozemkov však žiadajú za svoje parcely neprimerane vysokú cenu. Osobitý prípad predstavuje jeden majiteľ, ktorý chce s mestom Prešov zameniť svoje pozemky popri dotknutej cestnej komunikácií za iné. Takýto postup však bráni v rekonštrukcii danej komunikácie. „Tento problém chce mesto Prešov raz a navždy vyriešiť. Jediným reálnym riešením je však momentálna rekonštrukcia a na tento účel sú už vyčlenené finančné prostriedky, sú schválené práve ako investícia pre rok 2021. Bez toho, aby sme sa dohodli s vlastníkmi tých pozemkov, ktoré z časti zasahujú do cesty, však rekonštrukciu realizovať nemôžeme.“ Konkretizoval Mgr. Vladimír Tomek, hovorca mesta Prešov.

Dlhodobo neriešený problém prejazdnosti takmer 500m dlhého úseku cestnej komunikácie rozdelil tamojšiu komunitu obyvateľov. Skvalitnenie ich života však podmieňuje ich opätovná jednota. „Najväčší problém je to, že si ničíme autá. Pod tou vodou, kde stojí, nie je vidno, kde sú jamy. Ďalšia vec je samotná voda. Ničíme si ložiská aj všetko. To ej nemysliteľné, aby sme sa v 21.st. Nevedeli ani domov poriadne dostať, keď trochu poprší. Stačí obyčajný dážď. Keď zajtra hlásia dážď, môžeme zasa čakať brodenie sa! Len ohľaduplnosť a ľudskosť vie motivovať. Lebo, keď nebudú brať ohľad aj na ostatných, ťažko s nimi pohnúť“ Uviedol jeden z dotknutých obyvateľov lokality Kúty. „Bol by som rád, že by si tí susedia, ktorí tu bývajú a nesúhlasia s tým, aby sa tá cesta vyriešila, aby si vstúpili do svedomia a konečne urobili niečo nie len pre seba, ale aj pre ostatných. Lebo aj oni tu žijú. Sú tu ľudia, ktorí chodia aj do Surdoka a tiež chodia po tejto ceste. Ja len apelujem, aby fakt si vošli do svedomia a povedali si, že ten kúsok zeme, ktoré im chcú zobrať, ani nie zobrať, ale chcú to tou ťarchou vyriešiť. To je už jedno! Ale ide o to, aby sa to poriešilo tak, aby boli všetci spokojní. A zemiaky na nich určite sadiť nebudú, na tých kúskoch zeme!“ Dodal ďalší z dotknutých obyvateľov lokality Kúty.

 „Nakoľko počítame s komplexnou rekonštrukciou vrátane odvodnenia, nie je možné iba čiastkovo opraviť časť cesty bez toho, aby sme mali dohodnuté súhlasy vlastníkov pozemkov,“ dodal Mgr.Vladimír Tomek, hovorca mesta Prešov.

 
redaktorka: Mgr. Rút Pajorková
kameraman: Michal Ondrik
video
play-sharp-fill
3 883 návštevníkov

Kategória:

No responses yet

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.