Radnica rozdá viac, ako 15-tisíc respirátorov FFP2. “Týka sa to občanov, ktorí majú nad 65 rokov. Tí, ktorí sú mladší, tak veríme, že si ich zaobstarajú samy. Tým starším ich doručíme my, zamestnanci odboru služieb pre občanov priamo do schránok. Budú s označením loga mesta Prešov a zároveň bude na ich respirátore aj presná adresa s menom a priezviskom. Aktuálne už máme respirátory doručené na mestskom úrade, delíme ich podľa ulíc a jednotlivých vchodov. Zamestnanci si rozdeľujú ulice. Tí zamestnanci, ktorí boli šikovnejší, už sa im poradilo rozniesť niektoré ulice, ale keďže máme viac, ako 15 300 respirátorov doručiť obyvateľom priamo do ich bytov, do ich schránok, potrebujeme na to ešte čas. Predpokladám, že minimálne do polovice marca.” uviedla PhDr. Jana Zakarovská, odborná referentka Referátu starostlivosti o zdravotne postihnutých a seniorov.

K téme pomoci seniorom počas pandémie sa vyjadrilo aj vedenie mesta. „Všetci by sme si želali, aby v tomto čase bola už pandémia na ústupe. Realita je však iná. Epidemiologická krivka nám stúpa a sme si toho vedomí aj tu, na mestskom úrade v Prešove. Veľmi citlivo vnímame túto situáciu a o to citlivejšie, že medzi občanmi mesta Prešov sú rôzne ohrozené skupiny, pre ktoré je ochorenie nebezpečné rovnako, ako aj riziko nákazy. Hovoríme napríklad o senioroch. Práve preto sa mestský úrad rozhodol, že pre všetkých seniorov nad 65 rokov s trvalým pobytom v meste Prešov rozdistribuujeme respirátory FFP2, ktoré doručíme priamo k nim, do ich poštových schránok. Túto aktivitu vykonávajú priamo naši zamestnanci, neide to cez Slovenskú Poštu, a preto môže distribúcia trvať dlhšie. K tomuto kroku sa rozhodlo mesto pristúpiť aj z ďalšieho dôvodu, a to je, že momentálne je na Slovensku čoraz viac rozšírený britský variant koronavírusu, ktorý je ešte nákazlivejší. Chceme chrániť našich seniorov, ktorí možno potrebujú ísť k lekárovi alebo napríklad na očkovanie, na ktoré sa už objednali a takisto sa potrebujú pri tom chrániť. Ak pôjdu napríklad aj do vakcinačného centra, práve na to im poslúži respirátor, ktorý si v týchto dňoch nájdu v schránke. ” Ozrejmil Mgr. Vladimír Tomek, hovorca mesta Prešov.

Zdravotnícky pracovníci predviedli správny spôsob nasadzovania respirátora na tvár. Dôležité je nasadiť si respirátor kovovou časťou na nos. Nezabudnite prekryť spodnou časťou respirátora bradu. Vymeňte ho keď je navlhnutý alebo znečistený. Po použití ho zabaľte do sáčku a vyhoďte do koša. Respirátory FFP2 sa nesmú prať. Sú jednorázové.

Opýtali sme sa, aké ďalšie formy pomoci a poradenstva poskytuje mesto Prešov pre seniorov v čase pandémie a lockdownu.Mesto Prešov pre osoby, ktoré sú zdravotne postihnuté a pre seniorov poskytuje sociálne služby aj napriek tomu, že to bolo počas lockdownu. A je tu lockdown, mimoriadna situácia ďalej trvá, tak všetky sociálne služby musia fungovať. Funguje napríklad opatrovateľská služba, ktorá sa poskytuje viac, ako 200 seniorom v meste Prešov, máme skúsenosť už aj s poskytnutím služby pre občanov, ktorí boli pozitívni, ale služba sa musela zabezpečiť a nechceli sme ich nechať bez pomoci. Zároveň poskytujeme aj ďalšiu službu, akou je požičanie pomôcok. Ľudia, ktorí majú potrebu požičať si či už vozík alebo polohovatelnú posteľ. Poskytujeme príspevky na stravovanie, jednorázové dávky, ktoré sú v zmysle VZN platné. Poskytujeme aj monitorovania signalizácie potreby pomoci, tlmočenie do posunkovej reči, poskytovanie sociálnej služby v zariadeniach pre seniorov, denných stacionárov, spolupracujeme s neverejnými poskytovateľmi aj v rámci mesta ale aj východného slovenska, pretože naozaj ten počet miest v tých zariadeniach nikdy nie je dostatočný.” uviedla PhDr. Jana Zakarovská, odborná referentka Referátu starostlivosti o zdravotne postihnutých a seniorov.

redaktorka: Mgr. Rút Pajorková
kameraman: Michal Ondrik
video
play-sharp-fill
1 043 návštevníkov

Kategória:

No responses yet

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.