Verejné bicykle, ktoré prichádzajú do mesta po úspechu elektrokolobežiek, vytvoria ďalšiu alternatívu ekologickej dopravy a prispejú k udržateľnej mobilite. „Naša spoločnosť je okrem toho poskytovateľa internetu a televízie aj vývojárom mnohých moderných technológii, ktoré chceme, aby sa aj na Slovensku rozširovali a takto sme sa pustili aj do vývoja bikesharingu pred pár rokmi. Mysleli sme si, že to bude zaujímavá služba verejnosti, ktorá môže spôsobiť úsmev na tvári, ktorý pri iných službách nie je až taký bežný. Aplikáciu je možné nájsť v obchodoch Googleplay aj v Appstore na telefóny Apple. Volá sa ANTIK SmartWay, stačí si ju stiahnuť do svojho mobilného telefónu a potom sa zaregistrovať alebo keď už máte konto tým, že ste klientom ANTIK-u, tak stačí použiť to isté login a heslo, ktoré používate pre naše telekomunikačné služby a automaticky získate aj benefity pre klientov,“ ozrejmil Peter Blaas, zástupca spoločnosti ANTIK Telecom s.r.o.

Pilotný projekt požičiavania bicyklov sa podarilo spustiť vďaka spolupráci mesta Prešov a spoločnosti ANTIK Telecom s.r.o. „Myslím si, že bicykel bude mať záber  pre ešte viac ľudí ako kolobežky. Ja osobne mám obavy jazdiť na elektrokolobežke, ale bicykel, aj elektro aj klasický, mám vyskúšaný a je to príjemné. Tak, ako hovoril Pán Blaas, výhoda zdieľaných bicyklov je to, že si môžem za pekného počasia požičať, poobede, keď prší, nemusím sa starať. Ak som vlastným bicyklom, idem v daždi alebo riešim, kde si odložím bicykel, aby som sa preňho mohla vrátiť. Tento tu zaparkujem a môžem ísť verejnou dopravou, taxíkom alebo ináč. Bicykle budú umiestnené na 10-tich rôznych stojiskách, ale budú využiteľné po celom meste Prešov, takže nebude problém, že by mali byť obmedzené na nejakú lokalitu,“ avizovala Ing. Andrea Turčanová, primátorka mesta Prešov.

Úlohou mesta Prešov bude kontrolovať funkčnosť bicyklov a zabezpečiť ich premiestňovanie v rámci mesta tak, aby boli dostupné čo najväčšiemu počtu záujemcov. Pri jazde na zdieľaných bicykloch je však potrebné dbať aj na bezpečnosť a dodržiavanie pravidiel cestnej premávky, čo pripomína aj Mestská polícia Prešov: „Táto činnosť pribudne do nášho širokého portfólia. Zameriame sa na to, aby sme najprv vychovávali a preventívne pôsobili na cyklistov na území mesta. Sú tu osobitné ustanovenia o cyklistoch, budeme vykonávať kontroly tak , ako sme ich vykonávali doposiaľ. Ak bude potrebné, pristúpime aj k sankciám. Momentálne ideme takou preventívne-výchovnou činnosťou,“ konkretizoval Mgr. Imrich Olejník, zástupca náčelníka MsP v Prešove.

redaktorka: Mgr. Rút Pajorková
kameraman: Bc. Michal Ondrik
video
play-sharp-fill
1 320 návštevníkov

Kategória:

No responses yet

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.