Mesto Prešov pripravilo v spolupráci s miestnymi súkromnými firmami viac ako 200 potravinových balíčkov určených pre osamelých seniorov a pre rodiny, ktoré sa po nástupe pandémie ocitli v núdzi. „Našou činnosťou je prioritne vyhľadávať rodiny, seniorov, ale aj osoby zdravotne postihnuté, hlavne tých, ktorí potrebujú pomoc v tejto ťažkej dobe. Okrem toho poskytujeme aj sociálne poradenstvo, akúkoľvek pomoc, ktorú dokážeme poskytnúť, aj čo sa týka bývania – poskytovanie nájomných sociálnych bytov, ako aj pomoci v oblasti prepravnej služby, stravovania, jednorazovej dávky v hmotnej núdzi pre rodiny, ale aj pre seniorov,“ uviedla Bc. Milada Antušová, odborná referentka Referátu starostlivosti o deti, rodinu a bývanie.

Svoje stanovisko k skúsenosti s pomocou radnice mesta špecifikovala aj respondentka, ktorá si žiada ostať v anonymite: „Keď sa vyskytla táto covidová situácia, ktorá trvá, bohužiaľ, už od minulého roku, jednoducho, ostala som doma. Pandemický príspevok, rodičovský príspevok, žiadna možnosť práce, deti doma, jednoducho financie sú nepostačujúce. Nakoniec sme sa dostali do situácie, že aj manžel prišiel o prácu. Mesto Prešov mi pomohlo, viackrát ma už oslovilo, aká je situácia, či to celé ďalej pretrváva, ak áno, tak je tu potravinová pomoc. Príďte, povedzte, my pomôžeme. Prišla som, dostala som potravinový balíček. Keď ste bez peňazí, bez všetkého, tak vám to veľmi pomôže,“ ozrejmila respondentka.

„Chcem poďakovať všetkým donorom, ktorí nám priniesli a podarovali veci v rámci potravinovej pomoci, ale musím povedať aj to, že sme vyzvali všetkých Prešovčanov a organizácie, s ktorými spolupracujeme, aby nám dali mená, dali adresy ľudí, ktorí potrebujú pomoc a táto pomoc sa im zíde, pretože v čase covidu prišli buď o časť príjmu alebo aj o celý príjem. Zároveň my keď spolupracujeme s občanmi a komunikujeme s nimi, je pre nás dôležité, aby sme mali od nich súhlas. Vyžadujeme od nich písomný súhlas, a to preto, aby sme mohli nielen darovať potraviny, ale aby sme s nimi mohli spolupracovať pri spracovaní žiadosti o nájomný byt, o príspevok na stravovanie pre dôchodcov, poskytnutie jednorazovej dávky atď. Musím povedať, že občania, poslanci, rôzne organizácie, ktoré nám predložili zoznam prípadných záujemcov alebo ľudí, ktorým poskytneme pomoc, tak ich preverujeme, pretože pre nás je dôležité, aby sme poskytli pomoc Prešovčanovi a aby sme ju poskytli adekvátne, tzn. tomu, kto je na ňu odkázaný a kto ju potrebuje. Momentálne túto pomoc chceme poskytnúť najmä tým, ktorí z dôvodu covidu prišli o príjem, tzn. nemusia byť v hmotnej núdzi, nemusia poberať ani príspevok v hmotnej núdzi, ale výrazne sa im znížil príjem a ich sociálna situácia nie je dobrá,“ zhrnula PhDr. Jana Zakarovská, odborná referentka Referátu starostlivosti o zdravotne postihnutých a seniorov MsÚ Prešov.

Ak viete o rodinách s deťmi, o osamelých osobách alebo o ťažko zdravotne postihnutých občanoch, ktorí prišli v súvislosti s prísnymi opatreniami o príjem a nečakane sa ocitli v ťažkej životnej situácii, dajte nám o nich vedieť na čísle 051/3100 528.

Prosba o pomoc nie je hanba.

redaktorka: Mgr. Rút Pajorková
kameraman: Michal Ondrik
video
play-sharp-fill
1 944 návštevníkov

Kategória:

No responses yet

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.