Najstarší futbalový klub na Slovensku je v centre záujmu mesta Prešov. Radnica však pri snahe o odkúpenie väčšinového podielu spoločnosti 1. FC Tatran, a.s. narazila na nečakané komplikácie.

 „V lete minulého roku sa uskutočnilo stretnutie s trénermi mládeže, ktorí sú odkázaní na dotáciu pre futbalovú akadémiu. 1. FC Tatran, a.s. je nositeľom tejto dotácie od Slovenského futbalového zväzu a naša akadémia je jedna z jedenástich, ktoré zväz financuje. Je však podmienkou, že hráči musia hrať v prvej alebo druhej lige, teraz však prišla odkladná podmienka, keďže hrajú v tretej lige a k tomu sa ešte objavil „Covid-19,“ takže mali prechodné obdobie. Potrebovali sme posunúť „Tatran“, aby sa pokúsil znova hrať v druhej lige, aby postúpili, a tým pádom by sme zachránili akadémiu. To bol dôvod, prečo sme sa rozhodli rokovať s 1. FC Tatran, a.s.
                Mesto nezriaďuje žiaden klub, ani nie je vlastníkom, ani nemá ambície byť majiteľom klubu. Išlo naozaj o výnimku, aby sme zachránili mládež v mládežníckych kluboch. V „Tatrane“ je vyše 300 hráčov a pre tieto deti sme potrebovali vytvárať podmienky. My sa ich snažíme každoročne dotovať. Dotácia zo zväzu je nezanedbateľná, lebo keď boli vo vyššej lige, tak to boli dotácie cez 200.000€. Teraz dostávali okolo 180.000€ ročne, čo je dosť značná suma. 

Pán Ing. Remeta na tomto stretnutí v roku 2020 ponúkol, že odpredá akcie za symbolické 1 Euro, a na to sme sa samozrejme chystali, avšak potom, keď prišla oficiálna ponuka, to bolo 1 Euro, plus ročné náklady cca 400 000 eur. Preto sme si povedali, že ak do toho chceme seriózne ísť, potrebujeme poznať účtovný stav, zmluvné záväzky, aby sa nám nestalo, že preberieme spoločnosť a s ňou aj súdne spory a nedoplatky. Preto sme navrhli vykonanie auditu. Je to štandardné, keďže narábame s verejnými financami. Mesto Prešov, vrátane mestského zastupiteľstva rozhodlo, že ideme do kúpy týchto akcií, avšak za podmienky, že audítor odporučí kúpu a neobjavia sa „nášľapné míny“. Preto sme začali hľadať audítorskú spoločnosť. A musím povedať, že na moje počudovanie mnohí audítori ktorých sme oslovili, odmietli vykonať tento audit keď sa dozvedeli, že ide o 1.FC Tatran. Nakoniec sme sa dohodli so spoločnosťou Sýkora – advokátska kancelária, s.r.o. na podpísaní zmluvy a po 16. novembri 2020 sa táto spoločnosť opakovane usilovala dostať do spoločnosti 1. FC Tatran, a.s., aby mohli tento audit vykonať, pričom išlo jednak o ekonomický audit, aj o právny audit.
                 K dnešnému dňu (25. februára) nedošlo k odkúpeniu akcií a včera 24.2.2021, sme dostali stanovisko od spoločnosti Sýkora – advokátska kancelária, s.r.o., že vypovedajú túto zmluvu, pretože nie je možné vykonať audit pre nespoluprácu spoločnosti 1. FC Tatran, a.s.“
uviedla primátorka mesta Prešov, Ing. Andrea Turčanová.

redaktorka: Mgr. Rút Pajorková
kameraman: Michal Ondrik
video
play-sharp-fill
2 940 návštevníkov

Kategória:

No responses yet

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.