Slovenský vodohospodársky podnik (SVP) v spolupráci s mestom Prešov vykonáva čistiace práce na Soľnom potoku v mestskej časti Solivar. „ Aj na základe urgencií mestského úradu alebo aj jednotlivých poslancov za dané mestské časti došlo, teda k samotnému čisteniu Soľného potoka a samozrejme môžeme povedať, že sme veľmi radi, že po toľkých rokoch k niečomu takémuto došlo. V minulosti boli čistené aj horné časti Soľného potoka a v takejto podobe to čistené nebolo. Samozrejme mesto Prešov spolupracovalo so správcom toku, aby boli zabezpečené všetky možnosti či aj vyvodenie samotných nánosov, bahna atď. To sa nám všetko podarilo. Pevne veríme, že správca toku si bude plniť aj naďalej svoje povinnosti a určite, aj mesto Prešov, aj jednotliví poslanci budú, teda urgovať správu, aby pokračovalo, aj čistenie v iných tokoch mesta Prešov, “ konkretizoval JUDr. Vladimír Feľbaba, 1.viceprimátor mesta Prešov.

História Soľného potoka siaha do prvej polovice 13.st a potreba jeho pravidelnej údržby sa potvrdila aj pri ničivých záplavách v minulosti. Práve nánosy v koryte Soľného potoka sú predmetom prebiehajúcich čistiacich prác ako prevencia proti povodniam.

„Celý Solivarsky potok, ktorý vlastne zvádza vodu od Ruskej Novej Vsi a od Teriakoviec bol regulovaný v roku 1958 po veľkej pôvodný, ktorá sa stala v roku 1949. Tento potom v súčastnosti patrí Povodiu Bodvy a Hornádu SVP s tým, že už v minulosti, pred ôsmimi rokmi vodohospodársky podnik (SVP) vyčistil horný úsek potoka pri soľných pamiatkach a pri Sklade soli. Potom sa robila etapa pri bývalom závode Pleta, ale práve tento dolný úsek od Švábskej ulice po ústie Sekčova nebol robený. Tento úsek bude zaradený do čistenia a my sme veľmi radi, že sa tak deje. Je to aj skrz toho dobré, že pri reštaurácii „Grek“ na starej Švábskej ulici sa chystá rekonštrukcia toho priestoru, teda vhodne prichádza táto iniciatíva vodohospodárskeho podniku (SVP). Treba im samozrejme poďakovať, že pristúpili ku tomuto kroku a my veríme, že, aj do budúcna nebudú to len dvakrát do roka kosiť, ale budú sa naozaj o tento potok starať tak, ako si zaslúži. Celý tok je financovaní z prostriedkov štátneho podniku Slovenský vodohospodársky podnik, mesto Prešov zabezpečovalo odvozné miesto, kde sa tento materiál odváža, “ ozrejmil Mgr. Peter Krajňak, poslanec mesta Prešov.

redaktorka: Mgr. Rút Pajorková
kameraman: Bc. Michal Ondrik
video
play-sharp-fill
1 497 návštevníkov

Kategória:

No responses yet

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.