Mesto Prešov v spolupráci s firmou UNISTAV, s.r.o. zrekonštruovalo Jarkovú ulicu. Preberacie konanie po kľúčovej rekonštrukcii prebehlo v horúcich júnových dňoch roka 2021. „Ja som veľmi rada, že dnes môžem tak slávnostne odovzdať do užívania túto cestu. Stihli sme do roka alebo obrazne povedané do roka a do dňa, ale my sme to stihli skôr ako do jedného roka rekonštrukciu takto rozsiahlej cesty,“ konkretizovala Ing. Andrea Turčanová, primátorka mesta Prešov.

Hlavným cieľom rekonštrukcie Jarkovej ulice bolo predovšetkým zachovať jej historickú urbanistickú štruktúru a zároveň z nej urobiť spoločensky atraktívny priestor v centre mesta. S rekonštrukciou Jarkovej ulice boli spojené aj nečakané problémy, ktoré ozrejmil zhotoviteľ stavby. „Tu bolo špecifické sieťami, ktorých uloženie nebolo normové. Prišla tuná ďalšia akcia, prekládka týchto sietí, čo nás zdržalo. Čiže to boli tie dôvody, prečo sa ten pôvodne navrhnutý termín predĺžil,“ ozrejmil Ing. František Kočiško, výkonný riaditeľ a konateľ firmy UNISTAV, s. r.o.

V rámci rekonštrukcie v celkovej dĺžke takmer 900m došlo ku kompletnej výmene všetkých konštrukčných vrstiev podložia vrátane revízie a úpravy inžinierskych sietí. Celková cena rekonštrukcie je takmer 3 296 000 eur, pričom predpokladaná hodnota zákazky sa pôvodne približovala k štyrom miliónom. Ceny sú uvedené bez DPH. K úspešnej rekonštrukcii Jarkovej ulice sa pri návšteve Prešova vyjadril aj premiér SR „Nie sme z pandémie ešte úplne von, ale musíme sa pozerať na to, ako obnovíme Slovensko po práve tomto náročnom čase, ktorý máme za sebou. Táto ulica je dnes symbolom práve tej obnovy a ukazuje, že obnova je potrebná a nie len samotnú ulicu, ale myslím si, že práve tie problémy, o ktorých sa častokrát rozprávam ukazujú na všetky tie oblasti, ktoré potrebujeme obnoviť. Preto som rád, že je tu pán župan, pani primátorka. Mali sme stretnutie a opäť sme rozprávali o problémoch tohto regiónu, ale rozprávali sme a hľadali sme riešenia, ako ich odstrániť. Myslím si, že práve tá fáza obnovy musí byť založená na spolupráci,“ apeloval Ing. Eduard Heger, predseda vlády SR.

Záznam z celej tlačovky:
video
play-sharp-fill

„Samozrejme PSK v rámci rôznych projektových výziev spolupracuje s mestom Prešov. Jednou z tých výziev je napr. Výzva na čerpanie európskych štrukturálnych fondov, to je tzv. IROP a potom sú ďalšie. Vieme, a to je už známe, že my budeme spolupracovať pri výstavbe Solivarskej ulice, tam sa už riešia procesné kroky. Čochvíľa by sa malo začať budovať. Potom ďalšie či sú to mosty alebo lávky, ktoré majú pomôcť aj v Prešove s infraštruktúrou. A samozrejme nevynímajúc aj cyklochodníky, ktoré PSK a mesto Prešov v spolupráci chcú budovať,“ ozrejmil PaedDr.Milan Majerský PhD. , predseda PSK.

redaktorka: Mgr. Rút Pajorková
kameraman: Michal Ondrik
video
play-sharp-fill
1 847 návštevníkov

Kategória:

No responses yet

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.