Mesto Prešov v spolupráci s Generálnym konzulátom Maďarska v Košiciach obnovilo pamätník Sádora  Petöfi na Wilec hôrke v Prešove. „Chcem sa poďakovať generálnej konzulke Maďarska pani doktorke Hétey za to, že sa podarila veľmi pekná akcia a to obnova pamätníka. My ho voláme Petofi pamätník, ale presné znenie je, že pamätník je postavený pri príležitosti literárnej súťaže troch maďarských básnikov. Ako vidíte, my sme prispeli tým, že sme sa snažili trošku upraviť okolie a Maďarský konzulát zasa dal do poriadku samotný obelisk. Prešovčania, ktorí možno toto miesto nepoznajú alebo tu chodia len náhodou a neuvedomujú si, že je tu takýto významný pamätník, tak práve aj  touto reportážou a týmto odhalením tohto pamätníka nanovo budú mať príležitosť prísť vrámci prechádzky,“ ozrejmila Ing. Andrea Turčanová, primátorka mesta Prešov.

Sándor Petöfi zavítal do Prešova v roku 1845. Pri tejto príležitosti sa spolu s ďalšími maďarskými básnikmi rozhodli zorganizovať súťaž a najkrajšiu lyrickú báseň, ktorá sa mala vzťahovať na malú chatku na Wilecovej hôrke. Dnes na tomto mieste stojí pamätník, ku ktorému vedie 150 schodov. „Je to jeden z najkrajších pocitov, keď tu na východe Maďari a Slováci nielen hovoríme o tom, že vieme spolupracovať a spolunažívať, ale prejavujeme to aj skutkami. Sme hrdí na našu spoločnú minulosť a z tejto minulosti budujeme spoločnú budúcnosť. Chcem sa veľmi pekne poďakovať pani primátorke mesta Prešov za vrelé a vrúcne prijatie z jej strany, aby sme mohli vynoviť a vylepšiť prostredie tohto kamenného obelisku. Dielo prešlo úplnou technickou obnovou a mesto Prešov zabezpečilo úpravu okolia a všetky potrebné povolenia. Som si istá, že takto sme toto  miesto umiestnili aj na turistickej mape a určite sem zavíta mnoho slovenských aj maďarských turistov. Želám každému, aby si toto miesto zamiloval tak, ako Petöfi, uviedla Dr. Agóta Hétey, generálna konzulka Maďarska.

redaktorka: Mgr. Rút Pajorková
kameraman: Bc. Michal Ondrik
video
play-sharp-fill
1 170 návštevníkov

Kategória:

No responses yet

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.