Primátorka mesta Prešov Ing. Andrea Turčanová a honorárny konzul Holandska Matúš Murajda spoločne prispeli k výsadbe špeciálnej odrody tulipánov na Hlavnej ulici. Po zime tulipány rozkvitnú a skrášlia centrum mesta. „Naše mesto každoročne sadí cibuľky tulipánov a môžete ich vidieť aj v trávnikoch posadené, aby sme takto skrášlili už, aj prvé jarné dni, kedy tulipány vychádzajú a ja by som sa pri tejto príležitosti poďakovala veľvyslanectvu Holandského kráľovstva, ktoré pred rokmi zaviedlo takú krásnu tradíciu, že dodali cibuľky špeciálne vyšľachtených tulipánov Slovakia v bielo-červenej farbe a práve tie sme dnes sadili. Keďže majú aj mestské farby nielen Slovenské, tak tieto tulipány sme sadili práve tu. My sme v minulosti sadili napr. pred Brigádou, tam ich môžete nájsť, teraz sme sadili priamo v centre blízko Konkatedrály, takže nájdete ich na viacerých miestach, “ konkretizovala Ing. Andrea Turčanová, primátorka mesta Prešov.

Prešovská radnica v jesennom období pravidelne vysadí približne 7000 cibuliek tulipánov. Tento rok je medzi nimi aj 2000 cibuliek z veľvyslanectva Holandského kráľovstva. „Táto iniciatíva už je tretí rok po sebe. Založila sa tradícia, opakujeme ju každý rok, vždy na začiatku novembra sadíme tieto tulipány po celom Slovensku vo väčších mestách, no a ja som zodpovedný za Východoslovenský kraj, tak, teda v Prešove a v Košiciach. A, preto, že sídlo mám v Prešove, tak o to srdečnejšie a s väčšou radosťou sadíme v Prešove,“ ozrejmil Matúš Murajda, honorárny konzul veľvyslanectva Holandského kráľovstva v Prešove. Špeciálna odroda Tulips Slovensko sa vyskytuje vo viacerých mestách na Slovensku. Výsadba je vhodná aj v mesiaci november. Skrášliť svoje okolie touto odrodou si môžete aj vy. „Kto zavolá, požiada, že by chcel, tak radi vyjdeme v ústrety, zároveň už sa to distribuuje aj cez komerčné siete, čiže veľkosklady tulipánov na Slovensku už distribuujú aj cibuľky tejto značky Tulips Slovakia,“ dodal Murajda. Mesto Prešov a Holandské kráľovstvo spája aj podpora ekologickejšej prepravy osôb pomocou bicyklov. „Nielen tulipánmi žijeme, ale, ako holandský konzul propagujem aj myšlienku cykloturistiky, preto i dnes sme s pani primátorkou prišli na bicykloch, no a robíme, aj iné aktivity na podporu slovensko-holandskej a holandsko-slovenskej spolupráce,“ avizoval Murajda.

redaktorka: Mgr. Rút Pajorková
kameraman: Bc. Michal Ondrik

video
Please enable JavaScript
.fp-color-play{opacity:0.65;}.controlbutton{fill:#fff;}play-sharp-fill
1 044 návštevníkov

Kategória:

No responses yet

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.