Posledný októbrový týždeň a prvý týždeň mesiaca november patria každoročne oslavám Sviatku všetkých svätých. Pri spomienke na svojich blízkych navštevujeme pietne miesta ich posledného odpočinku. „Blíži sa dušičkové obdobie a počas tohto obdobia očakávame aj zvýšený nápor obyvateľov, ktorí budú prichádzať na mestské cintoríny. Od 30.10 do 1.11.2021 budú všetky prešovské cintoríny otvorené nonstop, rovnako budú všetky cintoríny osvetlené od 16:00 do 21:00 hod. Najväčší nápor obyvateľov očakávame na mestských cintorínoch práve počas nasledujúceho víkendu a preto budú v týchto dňoch posilnené aj policajné hliadky, ktoré budú dohliadať na bezpečnosť návštevníkov. Všetkých samozrejme túto cestou žiadame o dodržiavanie platných proti pandemických opatrení,“ ozrejmil Mgr. Vladimír Tomek, hovorca mesta Prešov.

Technické služby mesta Prešov v spolupráci s mestom Prešov prichádzajú v rámci projektu Čisté a zdravé mesto s myšlienkou „Naše prvé dušičky bez plastovej kytičky“.

„Tieto vence sú prírodné, tzn. sú z prírodných materiálov. Nezašpinia jednak hrob a nezašpinia ani naše životné prostredie, lebo neustála každoročná likvidácia umelých vencov je problém,“ avizoval Roland Schwartz, spolumajiteľ kvetinárstva PUKETKA Prešov.

„V tomto smere by sme chceli apelovať na všetkých Prešovčanov a aj na návštevníkov nášho mesta, ktorí prídu počas tohto sviatočného obdobia na niektorý z cintorínov,aby možno pamätali aj na životné prostredie. Naozaj, aj keď použijeme nejaký svietnik, dá sa použiť aj opakovane, pričom stačí vymeniť náplň a rovnako, keď donesieme kvety, dajú sa použiť aj živé kvety. Nie vždy  je dobrou alternatívou ten umelý veniec. Ak teda zvažujete kúpu umelých kvetov alebo umelého venca, odporúčame zvoliť prípadne menšiu verziu, nakoľko po skončení dušičkového obdobia nám vzniká veľké množstvo najmä plastového odpadu a to je samozrejme ďalšia záťaž na životné prostredie,“dodal Tomek.

redaktorka: Mgr. Rút Pajorková
kameraman: Bc. Michal Ondrik
video
play-sharp-fill
1 240 návštevníkov

Kategória:

No responses yet

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.