Prešovské duo RuthandJane v zložení Jana Humeňanská a Rút Pajorková uvedie koncom októbra 2021 debutový album, ktorým prezentujú autorský hudobný projekt Čarovný les/Magical forest. Obe hudobníčky spojilo cestovanie, láska k prírode, divadlo a multiinštrumentálnosť. Práve príroda Škandinávie a Slovenska sa stala hlavnou inšpiráciou pri tvorbe ich autorských piesní.

Duo RuthandJane začalo pôsobiť v roku 2018 v Nórsku. Tu vznikla prvá pieseň s názvom Drops of the rain, voľným prekladom Kvapky dažďa. Spojením zvuku keltskej harfy, huslí a dvojhlasného spevu v anglickom, slovenskom i nórskom jazyku toto duo umocňuje netradičnú kombináciu nástrojového obsadenia, ktorá sa pre ne stáva signifikantnou. V jednotlivých piesňach na debutovom albume zaznejú aj ďalšie sláčikové nástroje, ktoré majú zastúpenie v slovenskom folklóre, a to viola a kontrabas. O jeho zvukovú nahrávku sa postaral prvý hudobný hosť Július Humeňanský, otec Jany Humeňanskej a člen Ľudovej hudby Prešovčan. Nechýbajú slovanské aerofónne nástroje (etnické píšťaly, fujara), ale aj drumbľa, šamanský bubon či duduk. O ich zvukovú nahrávku sa postaral druhý hudobný hosť Michal Smetanka. Práve vybrané nástroje jeho zbierky hudobných nástrojov MUZIKMUZEUM v Spišskom Hrhove umocňujú znaky slovanskej kultúry v autorských piesňach.

Debutový album Čarovný les/Magical forest bol nahrávaný v Košiciach v štúdiu Domcheck pod taktovkou Gabriela Silvaya, ktorý doplnil vybrané piesne aj elektronickými prvkami, rytmickosť vybraných piesní upevnil pomocou cajonu a basové linky ozvláštnil hrou na basskulele. Postaral sa aj o výsledný mastering. Majstrovsky sa chopil svojej práce aj grafik Róbert Mačej, ktorý vytvoril jedinečnú grafiku celého albumu. Tento tím profesionálov sa postaral o vznik autorského hudobného diela, ktoré poteší milovníkov World music, filmovej hudby a scénickej hudby. Symbolický krst prebehne v priestoroch hudobného klubu Stromoradie v Prešove, konkrétne 28.10.2021 o 20.00. Programom bude sprevádzať moderátorka Renáta Ryníková. Celý hudobný projekt sa uskutočnil s podporou Fondu na podporu umenia.

 

1 489 návštevníkov

Kategória:

No responses yet

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.