Prešovská radnica zavádza preferenciu vozidiel mestskej hromadnej dopravy. V meste vznikli prvé inteligentné križovatky, ktoré dokážu vyhodnotiť meškanie spojov a na základe toho uprednostnia konkrétny autobus alebo trolejbus. Aktívna preferencia MHD v Prešove bola spustená na prvých piatich svetelných  križovatkách a na jednom prechode pre chodcov so svetelnou signalizáciou. „Takto by sme chceli v priebehu niekoľkých najbližších rokoch nastaviť celé mesto. Najbližšie sa chystá teda Ul. Generála Svobodu na Sekčove, kde by táto preferencia mohla napomôcť tomu, aby si ľudia uvedomili, že naozaj sa tým autobusom dostanú na miesto určenia rýchlejšie a bezpečnejšie, a nemusia zaťažovať životné prostredie,“ avizovala Ing. Andrea Turčanová, primátorka mesta Prešov.

Mesto Prešov je druhým mestom na Slovensku s aktívnou preferenciou MHD na križovatkách riadených cestnou dopravnou signalizáciou. Vďaka novej technológii môžu palubné jednotky vo vozidlách komunikovať s radičmi cestnej dopravnej signalizácie, ktoré budú riadiť ich prejazd križovatkou.Projekt spočíva v tom, že do vozidiel, do palubných jednotiek, boli nainštalované rádio modemy. Križovatky pracujú v plne dynamickom režime v koordinácii a medzi to sa radič rozhoduje, či dané vozidlo bude preferovať alebo nie,“ konkretizoval Alfonz Lančarič, zástupca spoločnosti ALAM, s.r.o. „Platí to pre všetky linky, tzn. akonáhle tá linka prechádza cez Levockú, cez Dukliansku ulicu je v tom zaradená.“ ozrejmila Ing. Adriana Compeľová, vedúca dopravnej prevádzky DPMP. Dodávateľom technických prvkov potrebných na zavedenie preferencie vozidiel MHD, vrátane ich inštalácie, je spoločnosť ALAM, s.r.o., ktorá sa stala víťazom verejnej súťaže. Celková cena dodanej technológie s inštaláciou je 214 740 eur s DPH. „Vodič určite nebude mať sťaženú prácu, práveže to vylepší jeho pracovné podmienky, lebo na tej konečnej bude mať viac času na odpočinok,“ konkretizoval Pavel Fedorčo, vodič autobusu MHD Prešov.

redaktorka: Mgr. Rút Pajorková
kameraman: Bc. Michal Ondrik
video
play-sharp-fill
1 042 návštevníkov

Kategória:

No responses yet

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.