Ministerstvo dopravy a výstavby SR zverejnilo výzvu na národný projekt rozvoja verejnej osobnej dopravy „Mesto Prešov, Modernizácia trolejbusových tratí – projektová dokumentácia“ a „Mesto Prešov, Výstavba nových trolejbusových tratí a meniarní – projektová dokumentácia“ na predloženie žiadosti o nenávratný príspevok. Oprávneným prijímateľom je v tomto prípade iba mesto Prešov.„Mesto Prešov má reálnu šancu získať viac, ako 2 000 000 Eur zo zdrojov Európskej únie na projektové dokumentácie jednak na modernizáciu už existujúcich trolejbusových tratí, ktoré sú už zastarané a jednak na výstavbu nových úsekov trolejbusových tratí a meniarní,“ konkretizoval Mgr. Vladimír Tomek, hovorca mesta Prešov.

„Trolejové trate sú v 30-tich percentách v nevyhovujúcom stave, takže naozaj  modernizácia je už nevyhnutnosťou. A, čo sa týka trolejových tratí, zvolili sme túto alternatívu verejnej osobnej dopravy, práve, preto, že je ekologickejšia. Momentálne sme nastavení tak, že budeme spracovávať dve žiadosti o nenávratný finančný príspevok. Jedna žiadosť sa bude venovať modernizácii trolejových tratí zhruba na úseku 11, 4 km a ďalšia žiadosť o nenávratný finančný príspevok sa bude venovať problematike budovania nových tratí na úseku zhruba 2, 4 km a budovaniu nových meniarní. Čo sa týka meniarní, tak tie sú tiež v zlom stavebno-technickom stave. Sú použité technológie, ktoré je už v súčastnosti problematické modernizovať a obmieňať, práve, preto sme zvolili alternatívu budovania nových meniarní,“ ozrejmila Ing. Magdaléna Artimová, vedúceho odboru riadenia projektov.

Trolejbusy spájajú kľúčové mestské časti, ako sú Dúbrava, Nižná Šebastová, priemyselná zóna na Budovateľskej, Solivar a Širpo. Časť týchto úsekov bola postavená ešte v šesťdesiatych rokoch 20. storočia a v súčasnosti sú v nevyhovujúcom stave. Vďaka národnému projektu rozvoja verejnej dopravy sa to môže zmeniť. „Po spracovanej projektovej dokumentácie bude mesto Prešov pripravené čerpať finančné prostriedky z plánu obnovy a operačného projektu Slovensko na realizáciu trolejbusových tratí a meniarní,“ avizoval Mgr. Vladimír Tomek, hovorca mesta Prešov.

redaktorka: Mgr. Rút Pajorková
kameraman: Michal Ondrik
video
play-sharp-fill
1 019 návštevníkov

Kategória:

No responses yet

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.