V začínajúcej letnej sezóne 2021 sa majitelia terás v historickom centre mesta stretli s ústretovým krokom vedenia mesta, ktoré odpustilo daným majiteľom poplatky za záber verejného priestranstva. Pri následnom otváraní terás však narazili majitelia na problém s novými nariadeniami Krajského pamiatkového úradu v Prešove (ďalej len KPÚ) spojenými s možnosťou zhotovenia letnej terasy.

Celý problém vznikol pri žiadosti o možnosť zhotovenia letnej terasy. Nakoľko mestský úrad nám žiadosti ohľaduplne vyhovel na scénu nastúpil Krajský pamiatkový úrad. Už sme si rokmi zvykli, že nemôžeme mať tzv. Á-čká s ponukou, že nemôžeme pri terase umiestniť kvety podľa vlastného uváženia, ale tento krát prišli s abnormálnym zákazom. Zákaz sa má týkať farby a vizuálnych dáždnikov letných terás. Po mesiacoch, kedy nám nebolo umožnené naplno podnikať a tvoriť, nás KPU nepriamo núti ku kúpe nových dáždnikov na naše aj tak skromne terasy. V čase kedy mame problém zaplatiť odvody a dane, sa musíme obracať a investovať ďalšie peniaze do nových dáždnikov, ktoré by ešte ten rok určite prečkali. Len pre inf o, hodnota takého dáždnika sa pohybuje okolo sumy 400€ za kus. (Potrebujeme minimálne 3kusy). Prečo práve takéto opatrenie nemohlo počkať do roka 2022, 2023? Niekomu reálnou farbou dáždnika ublížime alebo je to len ďalší z krokov likvidácie g astra? Prečo KPU neprišiel s takýmto opatrením po roku 2018, 2019, kedy boli vydarené sezóny a dalo sa uvažovať nad takýmto aj tak nezmyselným opatrením. Myslite si, že máme beztak málo výdavkov na znovu-otvorenie našich podnikov? Viete, čo to vôbec všetko obnáša? Boli by sme všetci vďačný v mene celého prešovského g astra, ak by sa takéto opatrenia začali riešiť až v poslednom rade. V poslednom rade po tom, keď budeme mať na výplaty zamestnancov, na odvody až tak môžeme pristúpiť k riešeniu nových terás. Ak sa to inak riešiť nedá, verím, že budete natoľko solidárni a poskytnete nám financie na tieto nové terasy,“ ozrejmili majitelia dotknutých prevádzok v historickom centre mesta Prešov.

Situácia spojená s otváraním letných terás v historickom centre je teraz o to komplikovanejšia, že nové nariadenia sú striktné a za ich nedodržanie prichádzajú sankcie. Majitelia terás sú tak nútení investovať, ak chcú mať otvorené. Cítia však krivdu a nepochopenie v časoch, kedy by potrebovali pomoc.

O stanovisko sme požiadali aj KPÚ v Prešove.  „KPÚ Prešov spolupracuje s Mestom Prešov v danej problematike, výsledkom, ktorého sú aj vypracované Štandardy pre sezónne letné sedenia a denné letné sedenia z roku 2020. Po predchádzajúcej žiadosti Mesta Prešov KPÚ Prešov rozhodnutím č. KPUPO-2021/3579-3/11470/Hu z dňa 12.02.2021 súhlasil so zámerom úpravy nehnuteľností – formou umiestnenia letných sedení v Pamiatkovej rezervácii Prešov. V tomto rozhodnutí sú určené rámcové miesta týchto sedení s tým, že konkrétne podmienky budú určenými samostatnými rozhodnutiami. Zamestnanci, ktorí majú pridelenú danú agendu vychádzajú z viacerých podkladov, medzi ktorými sú prirodzene aj miestne pomery a fotografická dokumentácia uložená v archíve KPÚ Prešov. V prípade sezónnych sedení komunikujú so žiadateľmi. Vzhľadom k pandemickej situácii sa však nerealizujú ústne pojednávania. Žiadosti sa prerokúvajú telefonicky, pričom e-mailovou komunikáciou KPÚ Prešov dáva vždy možnosť sa vyjadriť k podkladom rozhodnutia. Agenda je vybavovaná priebežne aj v zložitejších prípadoch však stále v zákonných lehotách. KPÚ Prešov postupuje v súlade s ustanoveniami pamiatkového zákona a správneho poriadku. Nie je možné však časovo vyhovieť niektorým žiadateľom, ktorí si predstavujú „vybavovanie na počkanie“. Avšak aj v prípade, ak žiadateľ nesúhlasí s výrokom rozhodnutia o úprave nehnuteľnosti, môže sa voči rozhodnutiu odvolať. Podanie tak môže byť opätovne posúdené v odvolacom konaní. Farba slnečníkov je vo vypracovaných štandardoch formulovaná nasledovne: Slnečníky majú byť monochrómnej, svetlo okrovej, bielej, béžovej alebo inej svetlej pastelovej farby, bez reklamných nápisov, produktov a značiek. KPÚ Prešov neeviduje žiadne odvolania, ktoré by sa týkali farby slnečníkov.“ Konkretizoval prostredníctvo mailovej komunikácie Mgr. Marián Uličný, PhD. – Riaditeľ KPÚ Prešov.

redaktorka: Mgr. Rút Pajorková
fotograf: Michal Ondrik
2 147 návštevníkov

Kategória:

No responses yet

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.