Januárové zasadnutie mestského zastupiteľstva sa nieslo v znamení viacerých tém rezonujúcich v meste Prešov. Prvenstvo záujmu verejnosti i poslancov mestského zastupiteľstva si vyslúžil Hazard v meste a podporná petícia Zastavme hazard. Po následnom schválení všeobecne záväzného nariadenia tvorca petície PhDr. ThDr. Marián Bednár, PhD. neskrýval nadšenie:

 • viedli nás k tomu skúsenosti mnohých ľudí, ktorých sme počúvali a ktorých som aj ja

 počúval…teda skúsenosti s hazardom, skúsenosti s hrami aj s automatmi …finančné zruinovanie jednotlivcov i rodín

 • patologická záležitosť trhajúca rodinné väzby
 • iniciatíva vznikla v Bratislave
 • vyzbieraných cez 17 300 podpisov obyvateľov nad 18 rokov s trvalým pobytom na území mesta Prešov
 • mnohí mestskí poslanci zbierali podpisy
 • apolitická a podporná petícia k všeobecne záväznému nariadeniu mesta

Navrhované alternatívy vo vzťahu k občanom:

 • edukácia – zlepšovanie finančnej gramotnosti obyvateľstva
 • inšpirácia v zahraničných skúsenostiach okolitých krajín
 • prípadná forma pomoci cez mimovládne organizácie a eurofondy

Stanovisko k tejto téme poskytlo aj vedenie mesta Prešov. Primátorka mesta, Ing. Andrea Turčanová, vníma aktivitu občanov i tvorcu petície PhDr. ThDr. Mariána Bednára, PhD. a jeho tímu takto: „Ja to vnímam veľmi pozitívne, lebo naozaj ľudia, ktorí chceli zastaviť hazard, sa už dobrých päť rokov snažili zozbierať dostatočný počet podpisov, čo v našom meste, keďže sme tretie najväčšie mesto na Slovensku, nebolo jednoduché, lebo bolo potrebné vyzbierať 25 000 podpisov. To sa im nepodarilo, ale vzhľadom k tomu, že sa minulý rok zmenila legislatíva, teda sa už nevyžaduje 30% (tridsať percent) podpisov oprávnených  voličov v meste na petíciu, tak sme to využili a vlastne autori tejto petície vyzbierali viac ako 17 000 podpisov a žiadali, aby bola prerokovaná  ako podporná petícia k VZN k Zastaveniu hazardu a my sme im chceli vyjsť v ústrety a dali sme ju prerokovať v zastupiteľstve. Názory sú rôzne, ja si myslím, že je to veľmi dobrý krok, lebo hazard naozaj zničil život a ničí život mnohým rodinám a tým, že som predtým pôsobila v sociálnej sfére, tak som bola aj priamo dotknutá osudom týchto ľudí. Ozvali sa aj kritici, ktorí poukazovali na to, že veľa ľudí príde o prácu, že im budeme musieť narýchlo hľadať pracovné miesta, tak ich chcem všetkých ubezpečiť, že to nebude až tak vážny problém, lebo keď sme si to prechádzali my, tak mnohé herne majú vydané nové licencie a mnohé prevádzky, ktoré majú licencie vydané, tak v danej prevádzke sú dve aj tri spoločnosti, kde jednej z nich napríklad licencia už skončila, ale ďalšie dve majú ešte licenciu platnú na ďalšie dva, tri roky. Nebude to také, že dnes sme prijali VZN a zajtra sú ľudia na ulici. V tomto roku už nebude licencia obnovená 19-tim prevádzkovateľom a  do roku 2024 budeme mať ešte 27 prevádzkovateľov.“

 

Na základe ďalších informácií vedenia mesta Prešov uvádzame tieto štatistiky:

 • na území Prešova sa nachádza registrovaných 26 herní a 1 kasíno, v ktorých máme 562 rôznych výherných zariadení
 • za posledný polrok sa nepredĺžila licencia žiadnej prevádzke, posledné licencie boli vydané v roku 2019
 • termín zatvorenia poslednej prevádzky bude 27.8.2024
redaktorka: Mgr. Rút Pajorková
kameraman: Michal Ondrik
video
Please enable JavaScript
.fp-color-play{opacity:0.65;}.controlbutton{fill:#fff;}play-sharp-fill

1 708 návštevníkov

Kategória:

One response

 1. Pán doktor Marián Bednár, ako bývalý odborný asistent na Katedre aplikovanej etiky FF UPJŠ, nezaprel ako tvorca petície nielen svoje morálne ale aj profesné nastavenie a presvedčenie aplikovaného etika. Som hrdá na to, že som s ním mohla spolupracovať. Želám veľa úspechov. Lubov V.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.