Mesto Prešov v spolupráci s Mestským úradom v Prešove pripravilo v čase adventu dary pre občanov v núdzi. Referát starostlivosti o deti, rodinu a bývanie spoločne s Referátom starostlivosti o zdravotne postihnutých a seniorov pripravili potravinové balíčky a darčekové krabičky. „Pripravujeme ešte prekvapenie pre tých najmenších, pre rodiny zo sociálne slabšieho prostredia, ktoré si v balíčkoch nájdu nie len sladké potešenie pre deti, ale aj pre ich rozvoj, tzn. každý dostane aj nejakú spoločenskú hru , aby sa v rámci týchto časov mohli doma  s rodičmi zahrať. Takisto aj nejaké zimné doplnky ošatenia ako šály, čiapky, čiže aj praktický darček a topánky. Všetky veci sú nie len od mesta, je to časť, ale je to aj od donorov, od zberateľov, od tých, ktorí prispeli, aj od zamestnancov mesta, takže všetci sa na tom spoločne podieľame,“ ozrejmila Bc. Milada Antušová, odborná referentka Referátu starostlivosti o rodinu.

Ďalším zvykom, ktorý tu už naozaj niekoľko rokov je, je vlastne tá „darovacia krabička“, ktorú nám deti zo ZŠ Važecká pripravili a my si dovolíme tieto krabičky dať nie do zariadení, ale dáme ich seniorom, ktorí žijú osamelo a ktorí nemajú blízkych príbuzných. Takáto krabička im určite urobí radosť a bude to ich vianočný darček pod stromček. Most do duše, ktorý v dennom stacionári združuje zdravotne postihnutú mládež. Títo nám pripravili a uštrikovali naozaj pekné rukavice, čiapky a šály,“ konkretizovala PhDr. Jana Zakarovská, odborná referentka Referátu starostlivosti o ZŤP a seniorov.

O ich následnú distribúciu sa postarajú samotní pracovníci MsÚ v Prešove. „My musíme rešpektovať Covidové opatrenia, tak spôsob doručenia a vydávania týchto balíkov zvolíme individuálne a tí, ktorí naozaj budú v nepriaznivej sociálnej situácii, tak urobíme to, že urobíme rozvoz alebo donášku týchto potravín domov,“ dodala Zakarovská.

„Iniciatíva „Giving Tuesday“ vznikla v roku 2012 v USA, kde sa aj každoročne oslavuje vždy nasledujúci utorok po Dni vďakyvzdania. Hlavným cieľom je pomôcť, obdarovať ľudí  a dá sa to aj doslovne preložiť do slovenčiny ako „Darovací utorok“. Mesto Prešov sa už tradične zapája  do tejto aktivity a rovnako je tomu aj tento rok,“ avizoval Mgr. Vladimír Tomek, hovorca mesta Prešov. Vianočné sviatky sú spojené aj so Štedrým večerom a časom stráveným so svojimi blízkymi. Mesto Prešov nezabúda na osamelých seniorov  a pripravuje pre nich Štedrovečernú večeru. „S ohľadom na všetky opatrenia z úrovne štátu musíme túto našu iniciatívu upraviť v zmysle podmienok, ktoré nám pandémia diktuje. Nebudú sa môcť títo osamelí seniori stretnúť za jedným stolom pri večeri, avšak my takýmto seniorom tú Štedrú večeru doručíme v spolupráci s Červeným krížom priamo k nim domov počas Štedrého dňa ešte počas dopoludňajších hodín,“ ozrejmil Tomek. Do pomoci občanom v núdzi a seniorom sa môžete zapojiť aj vy. „Chceli by sme osloviť všetkých, ktorí majú vo svojej blízkosti,vo svojom susedstve nejaké rodiny, o ktorých vedia, ktorým by sme vedeli týmto pomôcť, tak budeme radi,“ dodala Antušová.

redaktorka: Mgr. Rút Pajorková
kameraman: Mgr. Vasiľ Feckanič
video
play-sharp-fill
947 návštevníkov

Kategória:

No responses yet

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.