Nominanti na jednotlivé ocenenia

Cena mesta Prešov za rok 2020

Slovenský červený kríž  – územný spolok Prešov
Základný pilier činnosti Červeného kríža je pomoc druhým. Samotný vznik SČK je spájaný s metropolou Šariša a Prešovskou univerzitou v Prešove. 19. augusta 2021 si pripomenieme 102.výročie vzniku.  Rovnako ako v minulosti, aj dnes organizácia poskytuje bezodkladne a promptne humanitárnu pomoc, ktorú poskytli v plnom rozsahu členovia spolku aj 6.12.2019 počas záchrannej akcie po výbuchu bytového domu v Prešove.

Prof. Mgr. art. Irena Medňanská, PhD., i.m.
Irena Medňanská sa uplatnila na všetkých typoch hudobného školstva. V Prešove pôsobila od roku 1982, s malým prerušením v rokoch 1988-1991, keď sa stala riaditeľkou Štátnej filharmónie Košice. Na Fakulte humanitných a prírodných vied PU viedla Katedru hudby, po integrácii pracoviska na Filozofickú fakultu, už ako Inštitút hudobného a výtvarného umenia, bola jeho riaditeľkou do roku 2016. K najvyšším oceneniam patrí Veľká medaila sv. Gorazda udelená Ministerstvom školstva, vedy, výskumu a športu Slovenskej republiky v roku 2012. Za jej pedagogickú, publikačnú, medzinárodnú a manažérsku činnosť bolo Curricculum vitae profesorky Medňanskej zaradené do personálnej časti európskeho lexikónu hudobnej pedagogiky.

Vladimír Semančík
Vladimír Semančík zobrazuje mesto Prešov mnohými spôsobmi, v mnohých podobách, v mnohých rozmeroch a v mnohých pohľadoch. Narodil sa na Ukrajine. Korene má česko-slovenské. Diela Vladimíra Semančíka majú svoje miesto vo svete v súkromných zbierkach, galériách v celej Európe, Spojených štátoch amerických, Kanade, Japonsku, Číne, Austrálii a inde.     Venuje sa tvorbe plastiky, sôch, figurálnych obrazov, portrétov, krajinomaľbe, obrazov zvierat, zátiší, ľudovej a náboženskej tematike, architektúre, tiež moderného umenia. Prevažne tvorí olejomaľby, ale aj grafiky, kombinované techniky. Tvorba Vladimíra Semančíka je špecifická ťahmi štetca plastiky. Používa skôr prírodné zemité  farby, nie príliš rušivé. Za svoju tvorbu získal celý rad ocenení.

Opálové zrnko mesta Prešov

Karolína Jankivová – Jankiv Siblings
Karolína  a Michal Jankiv sú súrodenci z Prešova, ktorí stoja za celosvetovo úspešnou značkou Jankiv Siblings. Obaja sú rodení Prešovčania a tu vyštudovali aj strednú školu. Počas štúdia si zažili živo v Spojených štátoch amerických, v New Yorku. Po skončení strednej školy odišli študovať do Liberca a následne sa presťahovali za prácou do Prahy. Vrátili sa do Prešova a začali tvoriť vo svojom rodnom meste. Karolína a Michal sa venujú tradičnému,ale upadajúcemu prvku módneho priemyslu – ručnému plisovaniu. Ako jediní na Slovensku disponujú vlastným vybavením a širokou škálou plisovacích foriem, z ktorých tvoria vlastné dizajnové odevy s prvkami plissé. Všetky látky na modely Jankiv Siblings si plisujú ručne vo svojom ateliéri v Prešove.  V roku 2018 získali ocenenie Zlatá Fatima za najlepší dámsky výrobok roka. V roku 2020 získala Karolína Jankivová ocenenie Podnikateľka Slovenska v kategórii Úspešná živnostníčka. Magazín Forbes ich zaradil medzi TOP kreatívcov východu.

Čestné občianstvo mesta Prešov

Svätý Ján Pavol II. in memoriam
Medzinárodné spoločenstvo krajín, médiá a mnohé inštitúcie si v uplynulom roku 2020 pripomenuli 100 rokov od narodenia jednej z najvýznamnejších osobností životov súčasných generácií – Karola Wojtylu, ktorý sa ako prvý Slovan v roku 1978 stal pápežom a prijal meno Ján Pavol II. Jeho pontifikát bol dlhý a plodný. Karol Wojtyla aktívne čelil dvom totalitným režimom a zvlášť pri páde komunizmu bol považovaný za hlavného inšpirátora duchovnej a nenásilnej zmeny, ku ktorým patrí aj naša Nežná revolúcia v roku 1989. V rámci celoživotného pôsobenia sa veľmi viditeľne prejavoval jeho osobný a osobitný vzťah k Slovensku, ktoré navštívil viackrát. V roku 1995 navštívil mesto Prešov. Jeho návštevu a odkaz pripomína Ulica Jána Pavla II. pri mestskej hale, socha v nadživotnej veľkosti pri Konkatedrále sv. Mikuláša.

Odovzdávanie vyššie uvedených ocenení sa uskutoční 9.júna 2021.

redaktorka: Mgr. Rút Pajorková
kameraman: Michal Ondrik
video
play-sharp-fill
1 719 návštevníkov

Kategória:

No responses yet

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.