Dopravný podnik mesta Prešov uvádza do prevádzky 6 úplne nových dieselových autobusov. Vozidlá budú nasadzované na všetkých autobusových linkách prešovskej MHD a cestujúcim ponúknu väčší komfort a bezpečnosť. „V prvom rade očakávam, že tieto autobusy prinesú lepší komfort, lebo našou dlhodobou ambíciou je teda nie len znižovať náklady, ale byť hlavne ekologickí a aktraktívni pre ľudí. Tieto autobusy sú jednak ekologické, lebo spĺňajú najprísnejšie normy, jednak sú nové, takže budú aj atraktívne, majú mnoho nových prvkov. Veľmi sa teším, že sa nám podarilo byť úspešní. Spolu financovanie DPMP a.s. , je len 75 000 Eur k týmto šiestim autobusom, celkové náklady cez 1 500 000 Eur, takže myslím, že majú sa Prešovčania na čo tešiť, a verím, že ich to zaujme natoľko, že budú častejšie a radšej využívať autobusovú dopravu,“ avizovala Ing. Andrea Turčanová, primátorka mesta Prešov.

O komfort pri cestovaní je postarané vďaka mäkkým čalúneným sedadlám. O bezpečnosť jazdy sa stará predná a zadná palubná kamera a cúvacie senzory. Cestujúci si budú môcť označovať lístky v novom type označovačov. „ Vysúťažili sme to vo februári tohto roka, takže v podstate 8 mesiacov po vysúťažení tu máme prvých 6 vozidiel. V rámci tejto súťaže čakáme, že by malo prísť ďalších 9, ktoré by mali prísť do konca tohto roka. Tie budú jazdiť úplne všade, lebo situácia je veľmi zložitá. Už od septembra sme v obmedzenom režime, pretože nemáme dostatok kĺbových autobusov, ktoré nahrádzame štandardnými 12-metrovými,“ ozrejmil Ing. Martin Jaš, výkonný riaditeľ DPMP, a. s. Všetky nové autobusy sú vybavené naftovým motorom, ktorý spĺňa emisnú normu EURO 6D. Nové vozidlá nahradia najstaršie autobusy, ktoré sú za hranicou životnosti. „Sú klimatizované, zatiaľ máme 15 Solarisov, zvyšné autobusy sú neklimatizované. Je tu aj kamerový systém, ktorý bude snímať aj zvnútra autobusu a v neposlednom rade sú tu nové označovače, kde je bankový modul, ktorý vlastne umožní použivať aj bankovú kartu. Samozrejme nie v tomto momente, ale do budúcna, pretože my musíme potom vymeniť označovače aj vo všetkých ostatných autobusoch. Je to začiatok procesu modernizácie aj odbavovacieho systému, pretože doposiaľ sme mali len označovače na znehodnocovanie papierových lístkov,“ dodal Jaš.

redaktorka: Mgr. Rút Pajorková
kameraman: Bc. Michal Ondrik
video
play-sharp-fill
1 650 návštevníkov

Kategória:

No responses yet

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.