Verejná doprava v Prešove bude posilnená o 10 nových trolejbusov. Zmluvu o ich financovaní z eurofondov podpísal minister dopravy a výstavby SR Andrej Doležal. Prvé trolejbusy dostane Prešov ešte v roku 2021. „Práve sme podpísali zmluvu o nenávratnom finančnom príspevku vo výške 6,8 mil. eur pre Dopravný podnik Prešov na nákup 10-tich parciálnych trolejbusov. Čo však chcem povedať ja ako minister dopravy, tak z prioritnej osi tri v rámci existujúceho OP Integrovaná infraštruktúra podporujeme práve ekologickú verejnú osobnú dopravu, chceme a snažíme sa čerpať eurofondy rovnako na celom Slovensku z verejnej osobnej dopravy. Preto tak ako som bol pred dvoma týždňami v Bratislavskom DP, kde sme podpisovali zmluvu o nenávratnom finančnom príspevku na nákup električiek, tak som teraz tu a veľmi rád takto pomáham aj DP Prešov na nákup 10-tich kusov parciálnych autobusov,“ ozrejmil Ing. Andrej Doležal, minister dopravy a výstavby SR.

V Prešove budú okrem nových vozidiel zrekonštruované aj trate, trolejbusové meniarne a údržbová základňa pre trolejbusy. „Mesto Prešov a DP teda dlhodobo sa snaží vytvoriť atraktívnu verejnú dopravu, lebo to je jediná šanca ako odbremeníme cesty od množstva áut. Musíme im ponúknuť alternatívy a tou alternatívou je naozaj aj ekologická doprava, moderná, tichá. Myslím si, že parciálne trolejbusy v Prešove budú mať premiéru a aj na Slovensku. Využijeme práve to, že my máme dobudovanú trolejovú sieť, chcem ešte dobudovať ďalšie úseky, ale predsa len na niektorých miestach chýbajú krátke prepojenia a práve tam nájdu svoje uplatnenie tieto parciálne trolejbusy – budú sa nabíjať, potom palice zložia, ďalej pôjdu ako autobus a potom sa pri ďalšej sieti opäť napoja a idú ďalej. Myslím si, že táto novinka priláka nových cestujúcich do nášho DP a budeme hrdí na Dopravný podnik ako na jeden z najmodernejších DP na Slovensku,“ konkretizovala Ing. Andrea Turčanová, primátorka mesta Prešov.

redaktorka: Mgr. Rút Pajorková
kameraman: Bc. Michal Ondrik
video
play-sharp-fill
948 návštevníkov

Kategória:

No responses yet

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.